mobile-logo
back

ZAĻŠ KURSS SĀKAS AR "ZAĻU" ETIĶETI

10.05.2021

Eiropas Komisija jau 2019. gadā ir izziņojusi Eiropas zaļo kursu, kas paredz ambiciozu mērķi – 2050. gadā Eiropai kļūt par pirmo klimatneitrālo pasaules daļu. Komisijas rīcības plāns ietver arī aprites ekonomikas veicināšanu, kas vistiešākajā veidā skar iepakojuma nozari, tai skaitā etiķešu ražošanu. Tāpēc AS “Liepājas Papīrs” jau laikus rosina savus klientus un partnerus apsvērt videi draudzīgu materiālu izmantošanu sava produkta iepakojumam.

AS “Liepājas Papīrs” pārdošanas direktors A. Gabaliņš uzsver, ka “ir gandarījums par jau īstenotajiem projektiem ar videi draudzīgiem risinājumiem, tomēr vienlaikus žēl, ka  pašlaik tikai nedaudzi klienti ir izvēlējušies šo ceļu”. Gabaliņš norāda, ka galvenie cēloņi, kāpēc klienti izvēlas etiķetes pasūtīt uz standarta materiāliem ir izmaksu atšķirība par labu ierastajiem risinājumiem un laika trūkums jaunu risinājumu testēšanā un ieviešanā. Uzņēmuma pārstāvis tomēr aicina Latvijas ražojošos uzņēmumus kaut vai atsevišķām produktu līnijām testēt dažādus videi draudzīgus materiālus, lai saprastu, kas ir vairāk atbilstošs katram konkrētam produktam un brīdī, kad  aprites ekonomika “būs jāiedarbina pilnā jaudā” nerastos apmulsums un nevajadzīgs stress. Arī atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa uzsver, ka virzība uz videi draudzīgu iepakojumu ir būtiska ne vien pašiem uzņēmējiem, kuri, izvēloties videi draudzīgu iepakojumu, samazina savas izmaksas par šī iepakojuma apsaimniekošanu un gūst arī citas priekšrocības,  bet arī patērētājiem, jo  “patērētājs aizvien biežāk dod priekšroku ilgtspējīgu, veselīgu un dabai nekaitīgu produktu izvēlei. Ik gadu viens Latvijas iedzīvotājs vidēji rada vairāk nekā 400 kg atkritumu. Trešā daļa no tiem – ir izlietotais iepakojums. Lai mazinātu slogu videi un izmaksas par atkritumu izvešanu, ir būtiski atteikties no lieka iepakojuma, dodot priekšroku minimālai preču iesaiņošanai, izvēloties materiālus, ko Latvijā vāc pārstrādei, vai, kuri ātri sadalās vidē, neatstājot pēdas.”

Lai pamazām pārorientētu savu iepakojumu uz videi draudzīgākiem risinājumiem, var sākt pat ar ļoti  vienkāršiem soļiem un izvēlēties materiālus, kas ir plānāki un vieglāki  un kuru ražošanā patērēts mazāk resursu, tādējādi samazinot ražošanas ekoloģiskās pēdas nospiedumu. Šī ir tā dēvētā think thin  metode.  Tāpat var apsvērt domu sava produkta iepakojumam izmantot materiālus, kas ir radīti no 100% atjaunojamiem resursiem, piemēram, no koksnes. Etiķeti iespējams radīt arī no tādiem izejmateriāliem, kuru sastāvā jau ir reiz pārstrādātas izejvielas, piemēram, PET pārslas no pārstrādātiem PET atkritumiem vai tādi lauksaimnieciskās ražošanas blakusprodukti  kā vīnogu izspiedas, cukurniedru šķiedras u.tml.  Svarīgi ir ņemt vērā, ka ilgtspējīgs risinājums ietver arī tālāku iepakojuma pārstrādi un ir būtiski apdomāt to, kāds būs iepakojuma dzīves cikls pēc produkta izlietošanas, tāpēc etiķetes, kuras ir nomazgājamas un atdalāmas no taras ir viens no variantiem, kā sekmēt aprites ekonomiku. Un, protams, ideālais gadījums ir, ja uzņēmums savam iepakojumam spēj izvēlēties materiālus, kas ir industriāli kompostējami. Strādājot ar videi draudzīgiem materiāliem, ieguvums ir arī aspekts, ka materiālu ražotāji ir gatavi sadarboties atliekmateriālu, piemēram, etiķešu apakšmateriāla savākšanā un atkārtotā pārstrādē. Tie ir tikai daži aspekti, kas jāņem vērā, apsverot videi draudzīga iepakojuma ieviešanu.

Pašlaik lielāku interese par videi draudzīgiem risinājumiem ir izrādījuši eksporta klienti. Uzņēmums AS “Liepājas Papīrs” ir realizējis vairākus videi draudzīgu risinājumu ieviešanas projektus. Tomēr par lielāko un nozīmīgāko produktu, kur iziets testa posms un ražošana palaista pilnā mērā uzskatāms kāda Vācijas rūpniecības preču ražotāja projekts, kurā gadu ilgā periodā tika testētas materiāla īpašības, drukas un krāsu nianses materiālam CleanFlake White, kura videi draudzīgās īpašības atklājas divos aspektos – pirmkārt, konkrētā materiāla apakšmateriāls ir radīts no 30% pārstrādātu PET atkritumiem un ir 100% pārstrādājams atkal, otrkārt, materiālam ir specifiski izstrādāta līmes ķīmiskā formula, kas ļauj, veicot taras pārstrādi PET pārslās un mazgāšanu 70oC temperatūrā, līmei un virsmateriālam atdalīties no pārslām un uzpeldēt ūdens virspusē. Šo materiālu var izmantot arī stikla tarai un etiķetes atdalīt pareizas mazgāšanas ceļā. 

Šis ir tikai viens konkrēts risinājums no plašā iespēju klāsta. AS “Liepājas Papīrs” būs gandarīts par katru Latvijas vai ārvalstu uzņēmumu, kurš būs gatavs jau tagad izvēlēties zaļo kursu, lai gan Latvija, gan ES spētu pārtransformēties par pārticīgu sabiedrību ar ilgtspējīgu domāšanu un mūsdienīgu, resursefektīvu un konkurētspējīgu ekonomiku.

Ja radusies interese par videi draudzīgiem etiķešu risinājumiem, aicinām sazināties ar AS "Liepājas Papīrs" projektu vadītājiem, lai pārrunātu labāko risinājumu konkrētajam produktam.

 

Papildu informācija:

Laura Liepiņa

AS “Liepājas Papīrs”

T.: +371 29479192

E.: pr@liepajaspapirs.lv

Saņemt piedāvājumu
Minimālais pasūtījuma apjoms ir 1000 etiķetes!
* Obligāti aizpildāmie lauki